Hoşgeldiniz!

Değerli Misafirlerimiz, Bu platform "Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi" camiasına fayda sağlamak amacıyla kurulmuştur. Tüm üye ve moderatörlerimiz yaptığı ve yapacağı çalışmalarla alanımıza katkıda bulunmaktadırlar. Sizler de aramıza katılmak istiyorsanız kayıt olabilirsiniz.

Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi

HAKKIMIZDA

90’lı yılların başlarında yaşanan teknolojik gelişmelerin ilerlemesi ile birlikte artan bilgi ve bilgi kaynaklarının internet ortamında bir kargaşaya sebep olduğu görülmüştür. Bilginin hızla yayılması birçok alanı derinden etkilemiş modern bilgi toplumuna ayak uydurabilmesi için değişimi ve gelişimi zorunlu kılmıştır. Özellikle de Bilgi ve Belge Yönetimi disiplinini derinden etkileyen bu durum disiplinle ilgili bilgiyi ve bilgi kaynaklarını bir arada tutma zorunluluğunu beraberinde getirmiştir.

Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi Web Projesi bu hedef ve amaç doğrultusunda meslektaşlarına kolay ve doğru bilgi sunma, bilgi kaynaklarını bir arada tutma, mesleki iş birliğini destekleme, mesleki gelişmelerin organizasyon halinde takip edilmesine destek olma ve bu gelişmelere ayak uydurması açısından tüm meslektaşlarına gerekli imkanları temin etme amacıyla kurulmuştur.

7 Haziran 2019 tarihinde Web Projesi üzerine çalışmalara başlamış olup mesleki normlara uygun bir şekilde geliştirmeler yapılmaya başlanmıştır. Son zamanlarda yaşanan gelişmeler ışığında sosyal medyanın gücü dikkate alınarak sosyal medya özelliklerinin KBB Web Projesine entegrasyonu sağlanmıştır.

18.11.2019 tarihinde yayınlanan KBB Web Projesi kısa süre içerisinde 300’ ün üzerinde aktif kullanıcıya sahip olmakla birlikte Bilgi ve Belge Yönetimi disiplininde Türkiye’nin en büyük web platformu olma yolunda gelişimini devam ettirmektedir. Platformun geliştirilmesi esnasında Web Geliştirici Hakan SERT, Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Tezli Yüksek Lisans Programı öğrencisi Turan KANBUL ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 3. sınıf öğrencisi Büşra Asya TONGUT platformun kurulum ve gelişim aşamalarında öncülük etmişlerdir. Yukarıda ismi geçen meslektaşlarımızın ve diğer destekçilerimizin emeklerinden ötürü kendilerine samimi bir teşekkürü borç biliriz

Biz Kimiz?

Ekibimiz

Hakan SERT
Teknik Uzman
Büşra Asya TONGUT
Yönetici
Özge Bayram
Yönetici
Kader Kojik
Yönetici

Moderatörlerimiz

Meryem Zeynep Akçaoğlu
Moderatör
İpek Candan
Moderatör
Medine Sert
Moderatör
Havva Kalaycı
Moderatör

İşbirliği yaptığımız BBY Toplulukları

 • Ankara Üniversitesi Bilgi-Sizsiniz Topluluğu
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi Topluluğu
 • Atatürk Üniversitesi Bilgi Topluluğu
 • Çankırı Karatekin Üniversitesi Yaşam Boyu Öğrenme Topluluğu
 • Hacettepe Üniversitesi Bilgi Topluluğu
 • İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yöneticileri Topluluğu
 • İstanbul Medeniyet Üniversitesi Bilgi Topluluğu
 • Kastamonu Üniversitesi Bilgi Topluluğu
 • Marmara Üniversitesi Bilgi Yönetimi Kulübü
 • Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Bilgi Topluluğu

Vizyonumuz

Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi Projesi kapsamında ilk 5 yıl içerisinde disiplinimize hitap eden Türkiye’nin en büyük referans kaynağını kullanıcılarına sunarak, açık erişim bilgi kaynaklarını bir araya getirmek, depolamak, paylaşmak üzere araştırmaların ve araştırmacıların ilk durağı olmaktır.

Misyonumuz

Misyonumuz Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü camiası içerisinde mesleki iş birliğini desteklemek, tüm meslektaşları ve öğrencileri bir arada bulundurmak, bilgi üretimine öğrencileri de dahil ederek ‘ bilgi güçtür ’ ilkesi ile değişimlere ve gelişimlere ayak uydurmak, hem bu alana hem bilgi dünyasına hizmet etmektir. Bir ses değil, bin ses inancı ile projesine başlanılan bu platformun birlik ve beraberliğini sağlamak adına üniversite bilgi topluluklarını, etkinliklerini meslek içinde üniversiteler ile yapılacak olan iş birliği boyutunu desteklemek, mesleki sivil toplum kuruluşlarının gerek meslektaşlar gerek öğrenciler ile etkileşimini güçlendirmek, bu anlamda ilk ve tek referans kaynağı oluşturarak buna öncülük etmektir.

KBB Ne Aşamada?

Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi disiplini ile ilgili tüm alanlarda verilerin toplanması, depolanması ve ücretsiz bir şekilde paylaşılması hedeflenmiştir. Bu adım doğrultusunda ilk beş yıl içerisinde üst veri standartları dikkate alınarak KBB Online Açık Erişim Tam Metin Veri Tabanına 20.000 makale indekslenmesi amaçlanmaktadır.

 • Yayımlandı
  26 Şubat 2020
 • Sayfa görüntülenmesi
  2,320
Top