Hoşgeldiniz!

Değerli Misafirlerimiz, Bu platform "Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi" camiasına fayda sağlamak amacıyla kurulmuştur. Tüm üye ve moderatörlerimiz yaptığı ve yapacağı çalışmalarla alanımıza katkıda bulunmaktadırlar. Sizler de aramıza katılmak istiyorsanız kayıt olabilirsiniz.

Bir İçerik Yönetim Sistemi Wordpress

Kojikkader

Moderator
Yetkili üye
Katıldı
25 Aralık 2019
Puanlar
13
Yaşadığın yer
Ankara
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü 3. sınıf

Değişen bilgi ve teknoloji dünyasında günün popülerliğine uymak adına internet ortamında kişiler veya kurumlar kendi adlarına web siteleri oluşturmaktalar. Web ortamı kullanıcıları kendi sitelerini tasarlarken farklı yolları denemektedirler. Sitelerini oluştururken kod ile tasarlamak ya da kod bilgisi gerektirmeyen uygulamaları kullanmaktadırlar. Kodlama bilgisine sahip olmayan kullanıcılar genellikle Wordpress’i tercih etmekte ve kullanmaktadır. Wordpress günümüzde çok tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir. Sitenizin içeriğini internet bağlantısı olan bilgisayar, tablet ya da telefondan düzenlemenizi, yeni yayınlar ve sayfalar oluşturmanızı sağlayan Wordpress, var olan içerik yönetim sistemleri arasında en kolay ve en popüler olanıdır. Wordpress geniş kitleler tarafından kullanılıp bunlar arasında ünlü şirketler de bulunmaktadır. Microsoft Studıos, Sony Musıc, Toyota, Walt Dısney, The Sun bunlardan sadece birkaç tanesi.

Peki Wordpress’in popülüterliğini artıran özellikleri neler?
  • Anlaşılması kolay bir yazılım olması
  • Açık kaynak kodlu olması
  • Php ile yazılmış olup, neredeyse bütün dil yapılarını desteklemesi
  • Birçok tema ve eklentiyi ücretsiz bir şekilde kullanıcılara sunması
  • Kullanıcıların kendi zevklerine veya kendi sitelerine daha uygun olduğunu düşündüğü tema veya eklentileri oluşturabilmesi
  • Gibi özellikler sayılabilir.
Neden Wordpress?

Teknik bilgisi olmayan kullanıcıların kolayca web sitesi oluşturması, düzenlemesi ve yönetmesi için tasarlanmış bir web uygulamasıdır. Wordpress aynı zamanda bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yönetim sistemi; makalelerin oluşturulmasını (blog), kullanıcı yönetimini, fotoğrafların, videoların, bannerların, reklam ayarlarının, analiz ve web sitesi genel ayarlarının yönetilmesini anlık olarak ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Bir servis sağlayıcı firma gerekmeksizin web sitenizi hazırlamanıza imkan sunar. Bilgisayar web sitenize karşılık gelen alan adını ücretsiz sunar. Kullanımı son derece basit ve anlaşılırdır.

Wordpress ‘ de İçerik İle Çalışmak

Wordpress’de oluşturacağınız web siteleri için 2 ana içerik türü bulunmaktadır. Bloglar ve sayfalar. Blog yazıları; sitenizde yayımlayabileceğiniz makalelerdir ve bloğunuzun ana sayfasında ters kronolojik sırada listelenen içeriklerdir. blog yazılarınız değişik sayfalar da içerebilirler. Örneğin; spor sayfaları, teknoloji sayfaları, bu sayfalarda da o sayfalar ile ilgili makaleler bulunabilir. Bloglarınızı kategoriler ya da etiketler kullanarak bir araya getirebilirsiniz. Sayfalar ise; sıradan web sayfaları gibi düşünebilirsiniz. Sabittirler. “hakkında”, “iletişim”,”gizlilik politikası” gibi içerikler için kullanılırlar. Sayfalar genelde sizin yada siteniz için geçerli olan ve sık sık değişmeyen bilgileri sunmak için kullanılırlar.

Temalar ve Bileşenleri

Temalar: Wordpress’in size kodlama bilmeden güzel bir site kurmanıza yardımcı olduğunu söylemiştik. Wordpress sitenizin görünürlüğünü güzelleştirme imkanı sağlar. Temalar sayesinde web sitenizin temasını ve sayfa düzeni tasarımını değiştirme imkanı verir. Wordpress’de 300’den fazla tema mevcut olup, istediğinizi seçip sitenize sayfanıza koyma fırsatı verir. Wordpress bünyesinde bulunan onlarca temayı ücretsiz sunarken, bazı temaları ise ücretli sunmaktadır. Aynı zamanda Wordpress’te tema oluşturup siteniz adına daha iyi içerikler de oluşturabilirsiniz.

Bileşenleri: web sitenizin kenar çubuğuna ekleyebileceğiniz, düzenleyebileceğiniz veya kaldırabileceğiniz içerik veya araçlara denir. Bileşenler ile hiç HTML veya PHP bilmeden sitenizin kenar çubuğunda içerik gösterebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Dünya üzerinde birçok insan Wordpress kullanıyor ve her geçen gün yeni kullanıcılara sahip oluyor. Çağın bir gereksinimi olarak firmalar kendi adlarına site kurarken bireysel site kurmakta gittikçe yaygınlaşıyor. Site tasarlamak kod bilgisi gerektirirken Wordpress sayesinde bu ayrımcılık da ortadan kalkıyor. Yukarıda ki yazımda Wordpress hakkında genel bilgileri vermeye çalıştım. Ayrıntılı bilgi için arama motoruna aşağıda belirtiğim URL adreslerini girerek ulaşabilirsinizJ

KAYNAKÇA

Last edited by a moderator: