Hoşgeldiniz!

Değerli Misafirlerimiz, Bu platform "Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi" camiasına fayda sağlamak amacıyla kurulmuştur. Tüm üye ve moderatörlerimiz yaptığı ve yapacağı çalışmalarla alanımıza katkıda bulunmaktadırlar. Sizler de aramıza katılmak istiyorsanız kayıt olabilirsiniz.

IoT (Nesnelerin İnterneti) Teknolojisi için Rehber

Konuyu yararlı buldunuz mu?

 • Hayır

  Oy: 0 0.0%

 • Oy kullanan toplam üye
  3

turankanbul

Administrator
Yetkili üye
Katıldı
16 Kasım 2019
Mesajlar
64
Puanlar
33
Yaş
24
IoT Teknolojisi Nedir?

Bugünlerde sıklıkla duyduğumuz ve ileride daha da fazla duyacağımız bir kavram Internet of Thing(Nesnelerin İnterneti) İlk kez 1999 yılında Kevin Ashton tarafından bir şirket için hazırladığı sunumda kullanılan bu kavram gelişen teknoloji ile birlikte, ortaya çıktığı günkü halinden daha geniş bir vizyona erişti. Nesnelerin interneti aklımıza gelebilecek her nesnenin bir şekilde internete bağlanıp, diğer cihazlarla iletişim kurabilmesi olarak ifade edilebilir. IoT Teknolojisinin kütüphanecilik disiplini ile ilgili boyutu genel olarak RFID ile nesnelerin haberleşmesi olarak gösterilebilir. Bunun dışında pek çok örnek mevcut araştırırken karşılaşabilirsiniz. Peki IoT teknolojisi için hangi programlama dillerine hakim olmamız gerekiyor?
 • C Programlama
C programlama tüm programlama dillerinin başlangıç noktası olarak gösterilebilir. C programlama dili, 1970’li yılların başlarında iki arkadaş Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX işletim sistemine özel geliştirilmiş bir programlama dili olarak bilinir. Çoğu işletim sistemlerinde hatta hemen hemen hepsinde uygulama programlarını yazımında bu dile çokça rastlamak mümkündür. Şüphesiz IoT ekosisteminin en popüler programlama dillerinden biri olarak da bilinir. Peki C programlama için hangi kaynaklara bakmalıyız? C programlama dilini öğrenmek için ücretli veya ücretsiz kursları internet üzerinden araştırabilir ilgili kurslara erişebilirsiniz. Sizler için birkaç ücretsiz kurs paylaşımı yaptıktan sonra ücretli kursları bulabileceğiniz adresleri ekleyeceğim.

Youtube Ücretsiz C Programlama Kursu : Tıklayınız
Youtube Ücretsiz C Programlama Kursu : Tıklayınız
Ücretli Udemy C Programlama Dili Kursu : Tıklayınız
 • C++ Programlama
Gömülü (Embed) yazılımların alternatif tercihi olan C++ programlama dili nesne yönelimli programlama temelli, sınıf tanımlamalarıyla C diline göre daha gelişmiştir. Programlama yaparken C++ programlama dilinin sunduğu sınıflar sayesinde yeni veri türleri oluşturması C programlama dilinden ayıran en büyük özelliktir. C++ veri soyutlama, sınıfları, çekirdek kütüphaneleri, nesneleri ve katmaları birleştirerek donanımsal bir kodlama dili olarak bilinir. IoT projelerinde, desteklediği kütüphanelerle kendinden bahsettirmiştir.

Youtube Ücretsiz C++ Programlama Kursu : Tıklayınız
Youtube Ücretsiz C++ Programlama Kursu : Tıklayınız
Ücretli Udemy C++ Programlama Dili Kursu : Tıklayınız
 • Java Programlama Dili
C ve C++ programlama dillerine göre daha gelişmiş olan Java programlama dili ise son yılların en popüler dili olarak bilinmektedir. Java, C/C++ tercihleri sonucu oluşan tüm kısıtlamaları ortadan kaldırarak donanım ile sıfır yakınlığa ulaşmıştır. Java derleyicisi birçok platformda çalışan programları derlemek için birden fazla donanım platformları destekler. Bu da IoT’de Java’nın popülerliğini arttırıyor.

Java genelde IoT projelerinin sanayi tarafın da yer almaktadır. Örneğin; Gömülü cihaz sektöründe varlığını sürdürmek isteyen Oracle, hızla büyüyen Nesnelerin İnterneti (The Internet of Things - IoT) alanında daha fazla söz sahibi olmak için Java ve IoT Imagination Technologies ile işbirliği yapmaya başlamıştır. Taşınabilirliği ve iyi derece donanım kontrolü Java’nın seçilmesini sağlamıştır. Google mobil programlamada açık destekli kütüphanelere sahip olan Android’i Java ile desteklemiştir.

Youtube Ücretsiz Java Programlama Kursu : Tıklayınız
Youtube Ücretsiz Java Programlama Kursu : Tıklayınız
Ücretli Udemy Java Programlama Dili Kursu : Tıklayınız
 • JavaScript
Web sitelerinin dinamik içeriğini oluşturmak ve kullanıcıları birbirleri arasında iletişim kurmasına olanak sağlayan JavaScript, sunucu tarafında çalışan bir dil olarak tarihe geçmiştir. Java ile çok fazla karıştırılan JavaScript’in script dili olması, bir nevi C dilinin web sayfaların uyarlanmış hali olarak görülmesi, onu bir sade bir programlama dili olmaktan kurtarıyor. Kısaca, Java da dahil olmak üzere diğer dillerin, kütüphanelerini paylaşan bir betik dili olarak da tanımlanabilir. IoT dünyasında geliştiriciler, cihazların işlemesi ve hafızası ile ilgili bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor. Bu kısıtlamanın önüne geçilmek için aygıtların internete bağlanmasını sağlamak bunun için de bulut erişimli JavaScript kullanımının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Web tabanlı IoT uygulamalarının alternatif tercihi olan JavaScript günümüzde popülerliğini devam ettirmektedir.

Youtube Ücretsiz JavaScript Programlama Kursu : Tıklayınız
Youtube Ücretsiz JavaScript Programlama Kursu : Tıklayınız
Ücretli Udemy JavaScript Programlama Dili Kursu : Tıklayınız
 • Python Programlama Dili
Bir çok yazılımcıya kolaylık sağlayan Python, nesne yönelimli diller ailesinden gelen, yorumlamalı ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.Güçlü gömülü sistem platformlarda okunabilirliği, kısa kod dizimi ve kolay kullanımı sayesinde C ve C++'ı geride bırakmıştır. IoT teknolojisinde son birkaç yıldır en çok kullanılan dil haline gelmiştir. Python’nın anlaşılır veri madenciliği havuzu ve bunların veri tabanlarına aktarılması gömülü sistem geliştiricileri için IoT uygulamaları oluşturmada bu dili tercih etmelerini sağlamıştır.

Youtube Ücretsiz Python Programlama Kursu : Tıklayınız
Youtube Ücretsiz PythonProgramlama Kursu : Tıklayınız
Ücretli Udemy Python Programlama Dili Kursu : Tıklayınız

IoT teknolojisinde kullanılabilecek donanımlar
Yukarda ismini yazdığım donanımlar bir bilgisayar gibi işlem görmektedir. Programlama dilleri ile yazdığınız kodlarla farklı projeler geliştirebilirsiniz.

 • DİPNOT: Programlama Mantığı için Algoritma ile başlamalısınız bunun için Bakabilirsiniz
 
Last edited:

Asya Tongut

Don't you quit !
Yetkili üye
Katıldı
16 Kasım 2019
Mesajlar
31
Puanlar
18
Yaş
22
Yaşadığın yer
Ankara
İlk rehberimiz için çok güzel bir başlangıç oldu, teşekkür eder, kullanıcılarımıza kolaylıklar dilerim :)
 
Top