Hoşgeldiniz!

Değerli Misafirlerimiz, Bu platform "Kütüphanecilik ve Bilgi Bilimi" camiasına fayda sağlamak amacıyla kurulmuştur. Tüm üye ve moderatörlerimiz yaptığı ve yapacağı çalışmalarla alanımıza katkıda bulunmaktadırlar. Sizler de aramıza katılmak istiyorsanız kayıt olabilirsiniz.

ISSN Nedir?

turankanbul

Administrator
Yetkili üye
Katıldı
16 Kasım 2019
Mesajlar
64
Puanlar
33
Yaş
24
ISSN (Uluslararası Standart Süreli Yayın Numarası)

ISSN nedir?
ISSN (Uluslar arası Standart Süreli Yayın Numarası), belirli bir süreli yayın (devamlı kaynak-devam eden süreli yayın) için oluşturulan ve süreli yayının adına bağlı 2 küme ve 8 haneden oluşan uluslararası bir numaralama sistemidir.
Nelere ISSN Tahsis edilir?
Süreli yayınlara (örnek olarak akademik veya akademik olmayan dergiler, elektronik dergiler, fihristler, yıllık raporlar, gazeteler ve monografik yayınlar sayılabilir.) ISSN tahsis edilir.
Neden ISSN kullanmalıyım?
Bir yayıncı olarak süreli yayınınızı satmak veya dağıtmak amacında olduğunuza göre, bu sizin tercihinize bağlı olacaktır (Süreli Yayınlara barkot üretilme işlemi yalnızca o süreli yayının adına tahsis edilen ISSN’den üretilmektedir). Süreli yayınlarınız ISSN’le sipariş edilemiyor veya dağıtılamıyorsa ve bibliyografik bilgi girişleri yapılmamışsa süreli yayınlarınızın satışı yapılamayabilir. İnsanlar, yayınlarınızın mevcut olmadığını varsayacaktır ve olduğunu biliyor olmalarına rağmen, endüstriyel olmayan bir yöntemle süreli yayınlarınızı temin etmenin çok sıkıntılı bir süreç olacağını düşüneceklerdir.
ISSN Tahsis Başvurumu nasıl yapabilirim? İstenen evraklar nelerdir?

ISSN tahsis başvurunuzu www.earsiv.net/issn adresinden yapabilirsiniz. Yayının özelliklerine göre istenilen evrakların neler olduğu bilgisi de belirtilen adresten öğrenilebilir.
ISSN Süreli Yayında nasıl yer almalıdır?
Basılı ortamda yayınlanan süreli yayınlarda; ön kapak sağ üst köşesinde, künye sayfasında okunabilir puntolarla ve barkod oluşturulması halinde barkod çubuklarının üst kısmında da (Örnek: ISSN 1309-9256) yer almalıdır.
E-yayın ortamında (CD,VCD, DVD vb.) yayınlanan süreli yayınların etiket kısmında okunabilir puntolarla ve barkod oluşturulması halinde barkod çubuklarının üst kısmında da yer almalıdır.
Web tabanlı yayınlanan süreli yayınlarda ise künye sayfasında ve yayın adının bulunduğu kısmın sağ köşesinde okunabilir puntolarla yer verilmelidir.

Konuyla ilgilenen arkadaşlar detayını adresinde bulabilirler


 
Top